Istotne každý vie, že zápasíme (ľudstvo ako celok. A jOin3r) s epidémiou obezity. Tučnota je všade, kde sa len pozrieme (okrem televízie, časopisov, reklám a mainstream porna). Tuční sú politici, tuční sú informatici žijúci u rodičov v pivnici, tuční sú aj manažéri. Na Slovensku je obéznych (alebo s nadváhou) 56,3% ľudí. Ale najviac tučných ľudí je kde? No predsa v USA, Mekke a zároveň aj Medine vyprážaných jedál, zmrzliny a koblížkov (neviem úplne presne, ako sa povie koblížek po slovensky, ale aj keby som vedel, tak by som napísal koblížek, pretože je to krásne slovo). Mmmm, koblížky…

A kto si toto myslel, tak sa mýlil, pretože USA nie sú na špičke hitparády čo sa týka percentuálneho zastúpenia ľudí buď s nadváhou alebo rovno obézynch. Vyhrávajú Naurovia (ani ja som doteraz nevedel, že taká krajina existuje, takže sa tým nemusíte trápiť. Je to kdesi pri Austrálii), kde je takých ľudí podľa všetkého 94,5%. Spojené Štáty Najpruhovanejšie sú až deviate so 74,1%, takže sa im môžme i tak naďalej posmievať. Tučibomby sú to!

Čo je na tučnote zlé

Byť tlsťochom sa nevypláca ani zo zdravotného, ani zo spoločenského hľadiska. Nadváha so sebou prináša celú plejádu možných zdravotných komplikácií – od kardiovaskulárnych ochorení cez problémov s pohybovou sústavou až po zvýšené riziko rakoviny. Dočítal som sa aj to, že nadváha pomaličky dobieha fajčenie čo sa týka počtu vypestovaných rakovín a to je už dosť na pováženie.
No a samozrejme to tlstejší ľudia nemajú ani v spoločenskom živote na ružiach ustlané. Všetci vystavení vplyvom masmédií – len chudý človek je atraktívny – čomu asi aj všetci podliehame, aj keď je otázka v akej miere. Nazdávam sa, že by bolo naivné sa domnievať, že sme voči tomuto imúnni.

Boj proti obezite

A toto si samozrejme uvedomujú aj autority a čím ďalej tým viac sa snažia nejak obyvateľstvo nasmerovať k zdravšiemu životnému štýlu. Množia sa hocijaké diéty, otvárajú sa hodiny rôznych športov a dokonca spolupracujú aj potravinové koncerny. Podľa článku, ktorý som nedávno čítal, sa 16 potravinových spoločností v USA zaviazali, že budú pracovať na znížení objemu kalórií, ktoré dajú na trh do roku 2012 o 1 bilión (1.000.000.000.000) kalórií a do roku 2015 o 1,5 bilióna kalórií menej. Ako štartovacia hodnota poslúžil údaj o predaných kalóriách z roku 2007, kedy tieto spoločnosti predali zákazníkom 60,4 bilióna kalórií.

Ako sa im povodilo

Spojené úsilie týchto spoločností bolo korunované veľkým úspechom, keď už v roku 2012 predali o 6,4 bilióna kalórí menej, ako v roku 2007. Dosiahli to napríklad zmenou zloženia niektorých potravín, uvádzaním nových produktov na trh ako aj zmenšovaním balení (ktovie, či spolu s tým znížili aj ceny, ale to si osobne nemyslím).

Čo z toho môžme a čo nemôžme odvodiť

Vyplvýva z toho asi len to, že týchto konkrétnych 16 spoločností predali verejnosti menej kalórií ako v minulosti. Nedá sa povedať, či ľudia tieto kalórie nedoplnili z iných zdrojov, ani to, či si kupovali nutne zdravšie jedlo, ale každopádne tento krok hodnotím pozitívne. Treba jesť menej kalorické, ale nutrične hodnotnejšie jedlá. V cukríkoch je síce energie habadej, ale nie je to nejak extra zdravá strava, aj keby sme ich jedli len toľko, aby nám pokryli dennú spotrebu energie.

Záver

Je pekné vidieť nejaké konkrétne výsledky. Boj proti fačeniu sa podľa mňa rozbiehal podobne relatívne nenápadne a priniesol celkom pekné ovocie, aspoň čo sa rozvinutých krajín týka. Možno raz sa podobne intenzívne bude propagovať zdravé jedlo a odsudzovať nezdravé – som celkom zvedavý, ako sa toto bude vyvíjať.

Zdroje :

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.