Tretia časť podcastu Pseudocast. Postrehy, pripomienky a kritiku privítame na fóre.
Podcast: Stiahnut (Dlzka: 55:49 — 24.8MB)
Témy :
- Akupunktúra (História, ideológia, evolúcia, prítomnosť)
- Ig Nobelove ceny (1997 – Richard C. Hoegland – Astronómia)
- Vedecké verzus pseudovedecké informácie na internete (Ako príklad poslúžila téma „Majú studené nápoje vplyv na trávenie?“)
- Ginkgo Biloba
- Echinacea
- Rosenhan experiment (Psychológia)
- Miniseriál „Vedecké mýty okolo nás“ (Prírodné znamená zdravé?)
Obsadenie :
- Feri
- jOin3r
- osiris
Akupunktúra, mnohými stále považovaná za za šarlatánstvo, je dnes predsa súčasťou oficiálnej medicíny. Aj na Slovensku sa akupuktúra už dlho vyučuje v rámci postgraduálneho vzdelávania: http://www.szu.sk/index.php?id=100&kgid=183&idpart=4&iddp=2
http://www.youtube.com/watch?v=41vm87qq1KU ?
Ahoj Izz.
Celkovo je v literatúre trend, že čím lepšia metodika štúdie tým je efekt menší až po najprísnejšie štúdie s „hranou“ akupunktúrou, kde nedochádza ku pichnutiu a obe strany sú slepené, kde už nie je žiadny rozdiel medzi „hranou“ a skutočnou akupunktúrou.
Akupunktúra je kategorizovaná ako „complementary medicine“ (http://en.wikipedia.org/wiki/Acupuncture) čo je alternatívna medicína (http://en.wikipedia.org/wiki/Complementary_and_alternative_medicine).
WHO však uznáva akupunktúru ako účinnú liečbu (http://apps.who.int/medicinedocs/en/d/Js4926e/5.html), kritika skeptikov hovorí o tom, že pri dobre kontrolovaných štúdiách z dvojitým slepením je efekt akupunktúry nerozlíšiteľný od placeba.