V tomto podcaste sa budeme rozprávať o fotosyntéze paliva, nasledovať bude rubrika „Uhádni osobnosť“, ďalej nám Martir povie, ako sú na tom pohotovosti v USA čo sa týka správnosti ošetrovania zlomenín. Potom si povieme, ako, a či vôbec, vieme presvedčiť odporcu vakcinácie o omyle a na záver nebude chýbať naša tradičná rubrika Fakt a fikcia.
Podcast: Stiahnut (Dlzka: 1:07:45 — 31.0MB)
[tabs] [tab title=“Témy“] 00:00 Intro1:19 Fotosyntéza paliva
10:50 Uhádni osobnosť
29:48 Správnosť ošetrovania zlomenín na pohotovosti
37:40 Ako presvedčiť antivaxera
55:10 Fakt a fikcia
1:06:20 Outro [/tab] [tab title=“Zdroje“]
- Na polceste k fotosyntéze paliva
- Energy density
- Alfred NobelLife and Work of Alfred Nobel
- Guardian: Nápodobou fotosyntézy by se mohla vyrábět paliva budoucnosti
- Inappropriate Splint Application for Pediatric Fractures in the Emergency Department and Urgent Care Environment
- Study: You Can’t Change an Anti-Vaxxer’s Mind
- Frozen Poop Pills Fight Life-Threatening Infections
- Why are we afraid of making super bugs with antibiotics, but not afraid of making a super flu with flu vaccines?
- Coffin Nails
ja osm xcel liknut ale som likol kedysi davno… ale ak tam bude 301 mozem odliknut 😛
Si správny poslucháč 🙂
jak ty teraz spis sak uz mate 299??
Ale Jozef.
Dobre vieš, že ja nikdy nespím.
302
dufam ze tie poznamky o tom ze ekonomia nie je veda boli len zo srandy (nie nie som ekonom ani nic podobne). Treba rozlisovat tu prakticku cast a teoreticku, pekne prirovnanie je inzinierstvo a fyzika/chemia. Viacero nobelovych cien za ekonomiu bolo udelenych v oblasti teorie hier – to hovori podla mna za vsetko.
Teória hier nie je špecificky teória ekonómie aj keď v ekonómii má uplatnenie. Aspoň mňa to nepresvedčuje o tom, že ekonómia je veda. Ja ale odpoveď neviem, viem len o tom, že tam existuje kontroverzia.
V podcaste to boli len nedbalé poznámky, keďže ani jeden z nás v podcaste o tom asi veľa nevie.
Bol by som zvedavy na tu kontroverziu okolo toho, ci je ekonomia veda. A nemyslim tym komenty na sme-cku.
Ak uznas, ze teoria hier sa da skumat podla vedeckej metodologie a ak uznas, ze sa tak da skumat aj ta cast teorie hier, ktora je specificka pre ekonomiu, potom musis uznat, ze ekonomicka teoria sa da skumat/rozvijat podla vsetkych pravidiel ktore ma veda splnat. A z toho vyplyva ze ekonomia je veda. To ze velka cast ekonomov nerobi vedu je uplne irelevantne, ti co za nu dostavaju nobelovky ju zrejme robia.
Myslím, že väčšina ľudí sa zhodne na tom, že ekonómia je veda. Väčšina zdrojov na túto tému trošku preháňa. Voľakedy som o tom niečo čítal. Možno to ale malo úroveň, komentov na sme. Posúdiť to neviem, kedže sa v ekonómii nevyznám. Budem to mať ako tému v podcaste 162 (asi).
A ten príklad teórie hier ma stále nepresvedčuje: Ak uznáš, že teória gravitácie sa dá skúmať podľa vedeckej metodológie a ak uznáš, že sa tak dá skúmasť aj tá čast teórie gravitácie, ktorá je špecifická pre ufológiu, potom musíš uznať….
Tak isto neviem o tom, že teória hier (alebo jej časť) by bola špecifická pre ekonómiu.
Nedá mi nerypnúť si, ale Nobelova cena za ekonómiu predsa neexistuje 🙂 Existuje Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela.
Ale aby som len nechytal za slovíčka – v podcaste ste spomínali probiotiká. Nechcete o tom spraviť tému? Ako a či vlastne ich pomáha konzumovať v tabletkách, jogurtoch atď. Mám dojem, že som kedysi čítal nejaký článok, kde vraveli, že tieto probitotiká sa líšia od tých, ktoré máme prirodzene v tele a ich účinky sú (napriek reklame) stále otázne. Ale nepreveroval som to, tak to treba brať s rezervou 🙂