V krásnom okrúhlom 128-tom Pseudocaste (informatici pochopia) sa povenujeme počítačom – a to konkrétne internetu. Aké rôzne vrstvy internetu poznáme, čo môžme urobiť pre zachovanie anonymity na internete a na záver sa pokúsime vysvetliť si, čo je to ten bitcoin, okolo ktorého je v poslednej dobe také haló.
Podcast: Stiahnut (Dlzka: 1:10:21 — 30.9MB)
Témy :
- Uhádni osobnosť
- Internet, surface web, deep web
- Anonymita na internete, VPN, Tor Project, Freenet/Darknet
- Bitcoin
- Fakt a fikcia
Zdroje :
- Alan Turing
- Turing test
- Top 10 fascinating facts about WWII code breaker Alan Turing
- Surface Web
- Deep Web
- Deep Web FAQ
- Tor Project
- Freenet
- Google tvare a macky
- Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System
- Cryptographic hash function
- Bitcoin Wiki
- 1 in 10 Americans think HTML is an STD, study finds
Hudba :
- Dago
- jOin3r
o tom satosim som niekde tusim cital ze poprel ze by mal s bitcoinom nieco spolocne…inak stale som nepochopil ze ako tie bitcoiny funguju 😀
Mi vieme meno tvorcu. Ale nevieme to zviazať s človekom a nevieme, či to bolo pravé meno.
nj ale potom nevieme meno tvorcu…a pravdepodobne na tom robilo viac ludi….
Ako vysvetlenie pre laikov ok, ale aj tak mi spojenie „VPN počítač“ riadne pílilo uši 🙂
K tej anonymite bitcoinov: ono možno nie je ani tak problém spárovanie bitcoinovej adresy a IPčky, ale moment, keď si dotyčný vymení bitcoiny za reálne peniaze alebo si objedná nejaký tovar. Aj keď aj vtedy je to otázne. Pekný príklad bola nedávna aféra okolo Sheep Marketu. Ukradnuté bitcoiny síce vystopovali (viď. vtedajšie thready na Reddite – hotový hollywoodsky scenár), ale stopa skončila na účte bitcoinovej burzy. Tá by v logoch mohla mať info na aký bankový účet boli peniaze prevedené. Ale keďže obeťou bolo podsvetie, to sa polícii sťažovať asi nebude…
preco? mozu to dat na nejakeho bieleho kona ktory akoze tie peniaze vlastnil a im v podstate staci zistit ze kto to ukradol a o ostatne sa uz postaraju 😀
btw niesom itckar takze mozno trepnem blbost ale nieje mozne aby si ten tvorca bitcoinov nieco take do toho nakodil ze mu napr kazdy milionty bitcoin pride do jeho penazenky?
na to by mu/jej/im ludia prisli. bitcoin protokol je v podstate cely zverejneny, pouziva zname kryptograficke postupy, open source a vsetko. keby tam narval/a/i taky backdoor, urcite by to niekto odhalil. jedna z kras bitcoinu je velka transparentnost toho celeho.
on the side note kradnut kazdy milionty bitcoin sa ti neoplati, kedze momentalne je ich v obehu asi len 12 milionov. a kedze mozny pocet vytazenych BC sa casom logaritmicky znizuje, celkovy pocet nikdy neprekroci 21 milionov (bude ich 20999999.9769 v roku 2140).
samozrejme viem, ze si to povedal len ako priklad, ze by mohol kradnut kazdy tisici…ale to by si tiez niekto vsimol, lebo tam je fixnuty pocet bitcoinov za rozlusknutu hadanku, takze keby si vedel, ze ich mas dostat 25 a dostanes ich len 24, tak to vzbudi nejaku pozornost =)
k anonymite… https://ahmia.fi/search 🙂