Takže po dlhšej dobe tu máme ďalšiu časť mýtov okolo nás. Tentokrát sa pozrieme na druhý mýtus v oblasti prežitia, a to, že pitie moču je výhodné pre dehydrovaného človeka.
Počas jednej z diskusií v práci padol výrok, že pitie moču je prospešné a bolo to podložené zase raz nezmyslom, ktorý bol propagovaný v televíznej show Ultimate survival / Man vs Wild. Hlavný protagonista Bear Gryls si vo viacerých častiach usŕkal dúškami túto tekutinu, ako skvelý nápad na prevenciu dehydrovania.
Tak som sa teda pozrel na to, čo je pravdy na tom, že moč môže pomôcť človeku v krízovej situácii, v ktorej má nedostatok vody. No je to čistá bieda a protagonista danej relácie trepe, slušne povedané, nezmysly. Moč je z drvivej väčšiny zložený z vody (približne 95 percent) a zostatok sú rôzne elektrolyty ako chlór, sodík, draslík. Treba povedať, že tých 95 percent vody je u zdravého človeka, ktorý netrpel nedostatkom tekutín. Čím dlhšie je človek bez vody, tým sa pomer elektrolytov zvyšuje a moč nadobúda výrazne tmavšiu žltú farbu.
Na základe týchto informácií môžeme povedať, že pitie moču nie je dobrý nápad, ani keď je človek na tom s vodou dobre. A určite je to úplne hlúpy nápad, keď má človek vody nedostatok. Napriek tomu môžeme nájsť príbehy, kedy ľudia prežili nejakú survival situáciu a hydratovali sa tak, že pili svoj moč. V princípe sa dá povedať, že to prežili napriek tomu, že sa „osviežovali“ močom a nie vďaka tomu. Žiaľ, vedecké štúdie o danej téme neexistujú z pochopiteľných dôvodov (nechať ľudí dehydrovať po dlhšiu dobu a potom im dať piť vlastný moč by asi neprešlo žiadnou etickou komisiou). Takže sa musíme spoľahnúť na naše znalosti o zložení moču a ako z neho telo metabolizuje elektrolyty. K rozhodovaniu nám môže pomôcť aj literatúra ako Americký armádny poľný manuál. Ten radí nepiť moč aj keď človek nemá nič iné na pitie. Výsledok pre človeka pijúceho svoj moč je negatívny, a keď ho vypije, zhorší svoju dehydráciu, nie naopak.
A keď už spomíname danú reláciu, treba povedať, že je plná nezmyslov. Chlapík v nej predvádza rôzne kaskadérske kúsky a podobné nezmysly. Keď sa ocitnete v nejakej situácii, v ktorej bude na vlásku vaše prežitie, určite sa nesnažte napodobňovať daného šaša.
Ako prvý príklad čo nerobiť, je práve už spomínané pitie moču. Ďalším príkladom je skracovanie si cesty extrémnymi výstupmi ako to robí on, navyše bez istenia. Za predpokladu, že nie ste profesionálny lezec a nemáte nazvyš kopec energie, a teda dostupných kalórií na jej doplnenie, to takmer určite nebude najšťastnejšie riešenie situácie. Treba si uvedomiť, že väčšina survival relácií robí kompromis medzi zábavnosťou a reálnou použiteľnosťou zobrazených techník. V konečnom dôsledku môže byť relácia skôr škodlivá, ako prospešná pre ľudí, ktorí sa chcú niečo naučiť o prežití v krízových situáciách a neprefiltrujú zobrazené situácie racionálnym filtrom.
Zdroje :
podla mna tych 95% vody je asi priemerny moc, ked ale clovek predtym stiahne 2litre mineralky tak tam bude asi aj viac vody a tam by asi nebolo odveci napr v situacii ked stiahnem tie 2dc mineralky a po par minutach zistim ze do puste po mna nepride vrtulnik to nastat do flase a ked bude treba tak vypit. akoze chapem ze taky ten zlty moc po dvoch dnoch smedovania asi nebude to prave orechove
ono z toho malo co je otom popisane ani to tvoje hypoteticke scenario nebude dobry napad. Ked uz chces nieco robit s tym mocom tak na handru/ utierku a chladit si snou telo.
to som cital na wiki tiez… kazdopadne v podstate nevieme je to len hypoteticka debata co by bolo keby ze je niekto v takej situacii. Asi by som sa spolahol na intuiciu. Ak by mi to chutilo tak to vypijem.