Tak vďaka hlúpostiam zdieľaným na internete tu máme ďalšiu časť občasníka Mýty okolo nás.
Tentokrát sa pozrieme na to, že Halloween je americký sviatok a proste, že kašleme na naše zvyky. Alebo je to tak trochu inak?
Takže začneme na začiatku a teda pri pôvode Halloweenu. Keď sa pozrieme do histórie tak zistíme, že Halloween ma pôvod v inom sviatku zvanom Samhain . Čo to ten Samhain bol? Nuž bol to starý keltský sviatok slávený aj na našom území. Oslavy prebiehali 31. októbra až 1. novembra. Kelti verili, že rok má 2 obdobia – obdobie svetla a života, leto a obdobie smrti zima. A práve v túto noc z 31.10. na 1.11. predával život vládu smrti, teda konkrétne kniežaťu Samhainovy(koniec leta). Verili, že hranica medzi svetom živých a mŕtvych sa zúžila a mŕtvi sa vracajú na zem, aby si vybrali telo, v ktorom budú rok prežívať. Verilo sa v rôzne veci vrátane toho, že repy vyrezávané so strašidelnými tvárami odplašia zlých duchov. Áno, repy, nie tekvice tie sa začali používať až potom, čo boli dovezené z Ameriky. Historici uvažujú, že sa presadili preto, že ich bolo oveľa jednoduchšie vyrezať. Svetlá sa používali pre navigáciu dobrých duší. Taktiež sa prinášali rôzne obety – sladkosti jedlá pre mŕtvych. Zapaľovali sa vatry na odstrašenie zlých duchov a oslavovalo sa do rána. Mimo iného to bola aj oslava nového roka.
Íri navyše verili že ak sa prezlečú do strašidelných kostýmov, tak ich duchovia budú považovať za duchov a neprivlastnia si ich telo.
A víťazstvo tekvíc oproti repe možno považovať za pozitívum, strašidlá sú takto krajšie. Taktiež sa nájdu ešte žijúci pamätnici na Slovensku 50+ ktorí vedia, ako im rodičia alebo dedovia vyrezávali svetlonosov keď televízia bola rarita a teda vedia, že tento zvyk ich pradedovia dedovia otcovia nemali z americkej telky.
A teraz čo-to v skratke o sviatku Všetkých svätých, tom našom najslovanskejšom sviatku jedinom pravom. Vznikol v roku 609 a bol oslavovaný 13. mája. Pôvodne mal vytlačiť rímsky festival mŕtvych Lemuria. Avšak v roku 835 ho pápež Geroge IV. presunul na 1. november, na rovnaký deň ako mal Samhain. Historici sa tu rôznia, pričom hlavné teórie sú, že to bolo vďaka keltskému alebo germánskemu vplyvu.
Taktiež pôvod strašenia (trick or treat) sa dá dohľadať do keltských čias, ale tu treba povedať, že hlavný rozkvet začal v Írsku a Anglicku pod iným menom a odtiaľ sa dostal do Ameriky. V Amerike nabral komerčnejšiu podobu a dostal aj meno, ktoré poznáme z Ameriky. Už spomínané trick or treat, čo je princípe detský terorizmus dospelých. Dospelý zaplatí výkupné v podobe sladkostí alebo mu deti ohádzali dom vajcami alebo toaletným papierom, poprípade vyviedli nejakú ďalšiu zlobu. A komerčne upravený sviatok sa takto dostal do ďalších krajín, mimo iného aj spätne do tých z ktorých zvyk pochádza.
Holt, už to tak bude, že sviatky sa nám vyvíjajú a menia a niektoré fakt nie sú americké aj napriek tomu, že boli modifikované aj v Amerike. A niekedy by nebolo úplne od veci si pozrieť aké pestré sme to tu mali v minulosti na našom územi.
Zdroje :