Tak si sedím s kolegami na káve, chlemtám čistú vodu a čo čert nechcel, od vedľajšieho stolu počujem, ako sa tam ktosi rozčuľuje, že tie hnusné mobily škodia a spôsobujú rakovinu. Vraj to písali kdesi na internetoch, že niekde v USA niekto, asi žena, dostala nádor na mozgu z telefonovania, lebo si na tú stranu hlavy prikladala mobil a veľa telefonovala.
A tu ma kopla skeptická múza, že to znie akurát na taký ďalší mýt okolo nás. Takže sa pokojne usaďte, toto je ďalšie blogové pokračovanie seriálu Mýty okolo nás.
Ako skeptik, ktorý už čo to rozprával o radiácii v podcastoch v minulosti viem, že mobil vyžaruje neionizujúce žiarenie a teda teoreticky nemá šancu spôsobiť rakovinu – pokiaľ ovšem nieje z banánov, to sú strašne nebezpečné žiariče. Viac táto prehľaná infografika, ktorá síce nieje úplne presná, ale na ilustráciu bohate postačí:
No ale tak nebudeme predsa veriť jednej grafike od nejakej mobilovej loby. Tak som sa pozrel po internete po dôkazoch, že mobil dokáže spôsobiť rakovinu a uff, ale som toho našiel jedna babka rozprávala a že tých anekdot bolo neúrekom. Potom ešte nejaké to varenie vajíčka mobilom, upečenie pukanca a tým som radšej skončil. Lebo som sa bál, že nájdem dôkaz ako mobilné telefóny používali v StarTreku namiesto phaserov a potom by som sa ich začal báť aj ja.
Tak som teda opustil temné stránky youtubu a iných osvedčených zaručene pravdivých zdrojov informácii a pozrel sa, čo nato hovorí naša nenávidená zatracovaná veda.
Pohľadal som si, ako teda vlastne zistiť či mobil spôsobuje rakovinu mozgu napríklad. Tá je strašne zriedkavá a mobil si prikladáme najčastejšie k uchu keď telefonujeme, čo je pomerne blízko mozgu. Neplatí pre jedincov ktorí doň napríklad prdia. Taktiež bola štúdia vo Švédsku, ktorá tvrdí, že mobil zvyšuje riziko rakoviny. Spravili case control štúdiu – zobrali si ľudí, ktorí majú rakovinu a potom si zobrali demograficky veľmi podobnú skupinu, ktorá nemala rakovinu a pýtali sa ich, ako často používali telefón. Tu sa ukázalo, že ľudia s rakovinou používali telefón oveľa častejšie, ale je to ozaj pravda? Čo ak si človek s rakovinou mozgu skôr spomenie na svoje telefonovanie ako človek bez?
Takže podľa zdrojov na internete približne 6.4 ľudí zo 100 000 dostane za rok rakovinu mozgu alebo nervového systému. Takže experiment typu vezmeme 200 ľudí, polke dáme telefón a druhej nie a budeme ich pozorovať pár desaťročí, u ktorej skupiny sa vyvinie tumor, má hneď niekoľko problémov. Ten prvý je, že aj keby sme mali skupinu 10 000 tak šanca na tumor je strašne nízka a možno nenájdeme žiaden, nieto ešte pozorovať nejake rozdiely. Ďalší, ešte väčší problém je, nájsť ľudí, ktorí mobilný telefón doteraz nepoužívali. Je to fakt asi nadľudská snaha, nakoľko v dnešnej telekomunikačnej dobe pravdepodobne skôr nájdeme človeka čo nemá tečúcu vodu, alebo toaletu ako človeka bez mobilu. Proste tých škatuliek je viac ako ľudí na planéte a to sa bavíme len o tých pripojených do siete.
Takže vedci to zobrali z druhého konca pozreli sa, ako stúpa nárast rakoviny mozgu v celkovej populácii. Keďže mobilné telefóny tu máme vo veľkom iba zo 20 rokov, tak by sme mali za posledných 20 rokov vidieť aj nárast incidencie. Podľa švédskej štúdie až o +-40%, avšak dáta z rôzných krajín nič také neukazujú.Teda v skratke nebol pozorovaný nárast prípadov rakoviny mozgu v období po zavedení mobilov v porovnaní s obdobím, keď ich ešte nik nepoužíval. A teda je veľmi nepravdepodobné, že mobil spôsobuje rakovinu a ak by náhodou aj tak efekt je tak malý že ho nevidieť, alebo mu to trvá viac ako 30 rokov.
Takže až nabudúce budete niekoho počuť tvrdiť ako mobil spôsobuje rakovinum, skúste mu vysvetliť, že minimálne nato nepoukazujú žiadne dôkazy. Práve naopak dôkazy ukazujú, že sa nič také nedeje. Tak a môžme pokojne telefonovať ďalej.
Zdroje :