Čo je Pseudocast?

  • Pseudocast je slovenský podcast, ktorý sa zaoberá skepticizmom, vedeckou metódou a prináša svojim poslucháčom a čitateľom najnovšie poznatky nielen zo sveta vedy a techniky, ale takisto i z histórie, archeológie či genetiky. Autori sa skeptickým okom prizerajú aj na najrozšírenejšie mýty, ktoré kolujú medzi ľuďmi – či už sú to rôzne “zaručené prípravky” proti najrôznejším chorobám, rozmanité konšpiračné teórie, alebo iné veľmi nepravdepodobné udalosti – napríklad ako UFO unieslo farmára. Súčasťou Pseudocastu je aj blog, ktorý má oproti podcastu menej formálny charakter.
  • Podcast vznikol 2.10.2011 a rozrástol sa o blog 21.11.2012.

Čo je to podcast?

  • Podcast je zvukový záznam, ktorý autor umiestňuje na internet. V našom prípade nový podcast vychádza každú nedeľu.

Prečo to robíte?

  • Snažíme sa, pokiaľ možno čo najlepšie a najobjektívnejšie, písať a hovoriť o tomto svete. Veríme, že najlepší nástroj na popis reality je vedecký skepticizmus. O čom to presne je, si môžete vypočuť v Pseudocast #1. Buďte zhovievaví, bola to naša prvá časť a boli sme nervózni a neskúsení.

Kto stojí za Pseudocastom?

  • jOin3r je jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Napísať mu môžete na join3r@pseudocast.sk.
  • Kubqo je študent (telekomunikácií) a ucho z oblasti skepticizmu. Medzi jeho záľuby patria adrenalínové športy horolezectvo, longboarding, mudrovanie a frfľanie. Rád sa venuje programovaniu a pestovaniu rastlín. Do Pseudocastu sa snaží priniesť najnovšie pop trendy a spev. Medzi jeho najvzácnejšie vlastnosti patrí skloňovanie čísloviek.
  • Martir sa prvýkrát objavil na skúšku v 13. časti a definitívne začal okupovať zvukové vlny Pseudocastu v 27. časti. V súčasnosti pracuje ako administrátor/analytik, sem tam zabŕdne do dizajnu systémov a do nejakého scriptingu. Zaujíma sa o astronómiu (najmä o objavovanie vesmíru a rôzne vesmírne programy), vedu a finančníctvo. Taktiež sa teší pokrokom v robotike. Dokonca chcel prispieť svojou troškou, ale zostalo to len pri absolvovaní online kurzov umelej inteligencie a machine learningu na Stanforde. Napísať e-mail mu môžete na martir@pseudocast.sk.
  • Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Priamy kontakt naňho je osiris@pseudocast.sk.

  • Hoki sa pridal k Pseudocastu v 155. časti. Predtým bol jeho nadšeným poslucháčom. V odbornom živote sa venuje prekladateľskej činnosti z anglického jazyka, prevažne odborných textov. Zaujíma sa o vedu, dejiny, evolúciu, astrofyziku. Rád počúva klasiku, jazz a latinskoamerickú hudbu. Učí sa salsu a kizombu a má rád modrú farbu. Napísať mu môžete na hoki@pseudocast.sk.
  • Eehh… sa k nám pridala v 26. časti Pseudocastu a ťahala to s nami po 42. časť. Chceli by sme sa jej poďakovať za čas a úsilie, ktoré do Pseudocastu vložila a želáme jej veľa úspechov v jej ďalších aktivitách.
  • Feri sa s nami v 22. časti rozlúčil. Ďakujeme mu za jeho spoluprácu a všetko, čo pre Pseudocast urobil. Takisto mu želáme veľa zdaru!

Existujú aj iné možnosti ako vás kontaktovať, prípadne podporiť?

  • Môžete nás like-ovať na facebooku alebo nás odporučiť známym.
  • Veľmi veľa ľudí počúva Pseudocast cez iTunes. V prípade, že nám napíšete dobré hodnotenie a pár slov, posunieme sa v rebríčku vyššie, čo nám pomôže byť viditeľnejšími.
  • Napíšte nám pár pekných slov na e-mail –  kontakt@pseudocast.sk.

Chcete sa niekomu zvlášť poďakovať?

  • Chceme poďakovať dagovi za hudobné intro a outro. O hudbu pred témou a fakt a fikciou sa postaral jOin3r. Ďakujeme aj Eeeh… za krásne logá, ktoré pre nás vyhotovila a takisto za jej účinkovanie v podcaste.

5 Replies to “O nás

  1. Ahojte chalani,

    musím priznať, že už rok počúvam vaše podcasty a vždy sa teším na ďalší. Dokonca som bol rád, že som k nim došiel tak neskoro, pretože si krátim čas staršími dielmi, ktoré som ešte nepočul, čiže mám čo robiť. Až sa obávam dňa, kedy ich vypočujem všetky. V prvom rade veľmi pekne ďakujem, robíte to moc dobre a každý z vás je tak jedinečný v tom vašom zložení, že keď nie ste všetci pokope, tak je cítiť, že niečo tomu chýba. Ako som už spomenul, počúvam dlhšie a za tú dobu sa vo mne nahromadilo kopec otázok, ktoré by som na vás chcel vysypať, tak dúfam, že to nebude príliš.

    1. Facebook – ochrana súkromia a osobné dáta
    – po asi 4 rokoch, kedy som začal používať naplno Facebook od tých počiatkov, kedy ste mohli iba lajknúť stránku Milujem jahody a podobné úlety (mimochodom asi najlepšie obdobie FB pre mňa) som sa rozhodol, že sa posnažím odstrániť akúkoľvek aktivitu, ktorú na FB robil. Manuálne som vyhľadával príspevky, komentáre, lajky, fotky a všetko, čo som kedy uverejnil a mazal som to. Zabralo mi to asi týždeň, ale myslím, že takto naozaj o mne už nie je nič, čo by bolo (aspoň verejne) dostupné. Je mi jasné, že FB má pravdepodobne aj odstránené dáta k dispozícii, ale s tým už asi nič neurobím. Skúšal som tak odstrániť aj správy, ale došlo, že aj keď ich síce odstránim u seba, druhá strana bude mojimi správami naďalej disponovať. Existuje nejaký spôsob, ako to úplne odstrániť bez toho, aby som o to žiadal dotyčné osoby? Mám o to požiadať priamo FB?
    – rovnako som postupoval aj pri odstraňovaní aplikácii, ktoré mali prístup. Keď som bol v zložke odstránené, svietia tam všetky, ktoré som kedy nainštaloval s tým, že teda už nie sú aktívne. Bolo tam asi 20 aplikácii, každej z nich som sa nalogoval priamo na ich stránku a napísal každej zvlášť mail so žiadosťou o odstránenie akýchkoľvek údajov spojených s mojim FB účtom alebo mailovým kontom. Zatiaľ som dostal odpoveď od jednej, ktorá deklaruje, že žiadne informácie viazané na moje konto nemajú. Neviem, ako to funguje s tými appkami teda. Je pravda, že je to aj dosť dávno, čo som ich používal a možno preto sa neunúvali na po prijatí GDPR presúvať kontakty, aj s tým som sa stretol už z jedného fóra.

    2. Google
    – snažil som sa nastaviť aj bezpečnostné opratrenia na Google Chrome a na mojom gmail účte. Okrem dvojúrovňovej autentifikácie do mailu som pomenil aj heslá a podobne. Išiel som na stránku, ktorú ste popísali v jednom z vašich vlogov, kde je možné vidieť, ktoré heslá priradené k tomuto mailu boli uniknuté z jednotlivých stránok. Myslíte, že je možné nájsť všetky stránky, do ktorých som sa registroval a nájsť tak aj dávno zabudnuté profily, ktoré môžu byť v podstate nefunkčné? Odkladal som si od istej doby maily, ktoré potvrdzovali registrácie na rôznych stránkach a písal som im mail so žiadosťou o zrušenie konta, ale určite ich je omnoho viac, na ktoré som aj zabudol.
    – nainštaloval som si plug-in, ktorý ste tu odporúčali s názvom PrivacyBadger. Ďakujem veľmi pekne. Našiel som medzi iným aj plug-in, ktorý sa volá Password Checkup, ktorý by mal vyhodnotiť bezpečnosť a potenciálnu hrozbu uniknutého hesla. Je to priamo od googlu. Čo si o tom myslíte?

    3. Heslá
    – pozeral som sa na KeePass, ktorý ste odporúčali, ale tá ich stránka mi príde taká strašne zastaraná a vzbudzuje to vo mne taký menší pocit neistoty. Myslíte, že existuje niečo lepšie, alebo naozaj sa oplatí táto aplikácia? V čom vlastne spočíva bezpečnosť zložky, v ktorej sú všetky uložené heslá? Nie je to viac nebezpečnejšie?

    4. Online platby
    – keďže som istú dobu v zahraničí, mal som problém napríklad v Ubisofte so slovenskou kreditkou pri online platbe v e-shope, tak som prvýkrát použil PayPal. Čo si o tom myslíte? Je to bezpečné?

    5. Reddit
    – určite počúvate podcast Klik, chalani tam spomínali v niektorej z epizód, že existuje stránka, ktorá sa volá Reddit a že to odporúčajú, lebo je tam iba obsah, ktorý vás zaujíma. Máte s týmto skúsenosť? Vytvoril som si tam účet, ale prišlo mi to trochu neprehľadné, tak tam vôbec nechodím. Prípadne máte nejaké iné typy na stránky, kde si môžete personalizovať obsah, ktorý je odborný? V oblasti kultúry, vedy atď…?

    6. Safari vs. Chrome
    – myslíte, že je na iPhone z hľadiska bezpečnosti lepšie používať Safari, ako Chrome?

    7. NordVPN
    – máte nejaké skúsenosti s NordVPN, prípadne používate niečo na tento princíp?

    8. trochu z vedecko-medicínskeho súdka – operácia očí
    – približne od 8mich rokov sa mi začal zhoršovať zrak. Momentálne mám 26 a zrak mám na úrovni -7 dioptrie. Nosím kontaktne šošovky približne od 12 rokov. Uvažoval som nad operáciou očí, preto som sa prihlásil do jednej kliniky v bratislavskom Auparku na predoperačné vyšetrenie. Nakoľko som bol trochu neistý a rovnako aj nevzdelaný v tejto oblasti, najlepšia mi pripadala technológia 3D SMILE, ktorú deklarujú ako najmodernejší a najšetrnejší spôsob operácie. Vyšetrenie som absolvoval a povedali mi, že operácia nebude problém. Následne som absolvoval ešte jedno vyšetrenie v klinike v Petržalke za vlakovou stanicou, kde mi povedali, že neodporúčajú tento typ zákroku, pretože sa jedná o vysoké dioptrie a vzhľadom na hrúbku rohovky by mi nemohli odstrániť všetky dioptrie a zrezanie rohovky je nenávratný proces s tým, že v budúcnosti by sa mohol o pár dioptrii ešte zrak zhoršiť. Odporučili mi teda implantovanie šošovky, ktorá sa v prípade potreby dá znova aj vybrať. Rozmýšľal som nad touto voľbou, pri ktorej nejde o zrezanie rohovky a v podstate to oko zostane v pôvodnom stave s tým, že budem mať nejaký implantát, ktorý sa dá kedykoľvek zase vybrať. Myslel som, že vzhľadom na technologický vývoj by som podstúpil tento druh operácie (na obe oči by to vychádzalo okolo o 3 600€) a počkal tak na budúci vývoj, ktorý by snáď bol lepšou voľbou pre mňa. Čo si o tom myslíte?

    Fú, no je toho dosť, ale zostanem asi radšej iba tu zatiaľ. Ospravedlňujem sa za dĺžku, dúfam, že aspoň na niektoré veci dostanem odpoveď, veľmi ma zaujíma váš názor. Prajem všetko dobré a teším sa na ďalší diel.

    1. zdar, v prvom rade dik za pochvalu.

      3) doma pouzivam keepass, v praci mame pwsafe. nebezpecenstvo tychto programov samozrejme spociva v tom, ze ked ti breachnu master heslo (alebo ho niekde leaknes), tak sa utocnik dokaze dostat ku vsetkym tvojim heslam. pokial ale k tomu nedojde, malo by to byt relativne safe, ak teda nie si nejaka zaujmova osoba, ze by ti isli lamat heslo na superpocitacoch. vyhoda pouzivania tychto managerov je, ze nemusis pouzivat to iste heslo na viacerych strankach. myslim, ze riziko, ze sa ti niekto nabura do db je mensie ako benefity co ziskas tym, ze mas vsade ine, lubovolne komplexne heslo

      8) ked si uz par nasich podcastov pocul, urcite tusis, ze ti mozem poradit v podstate jedine – konzultovat s oftalmologom. inak mozem spravit len to, co si ty uz urcite spravil – stravit niekolko hodin googlenim. z tvojho prispevku som ale pochopil, ze si to konzultoval len v nejakych zariadeniach, ktore tu operaciu bud poskytuju, alebo nejako sprostredkuju, cize su asi motivovane, aby ta do toho vmanevrovali. mozno by si sa mohol objednat k nejakemu „neutralnemu“ oftalmologovi, co si o tom mysli.

      na zvysne otazky necham odpovedat joinera a/alebo martira, lepsie sa vyznaju =)

  2. Dakujeme ja teda skusim par mojich postrehov ohladom tych hesiel.
    2) Ohladom tych starych uctov pokial si to nepametas tak nie. Iba ak by mali uniky 🙂 Na druhej strane asi ta moc trapit nebudu ak tam nemas linknutu kreditku alebo osobne udaje.
    Password checkup je fajn utilitka pomerne. Ale ja ju nepouzivam spolieham sa nato ako tvorim hesla, ze uniknut by nemali a ked aj unikne jedno ak by neaky blbec ich ukladav plaintexte neohrozi to moje dalsie ucty.

    3)
    Vyhoda je v tom, ze to nemusis mat v hlave. Obzvlast na ucty co chodis raz za par rokov ako ja napriklad ked nakupujem chemiu neaku. Safe je krytopvany AES sifrou takze je to pomerne bezpecne. Nevyhodu/vyhodu mas v tom, ze to nie je na cloude a teda nemas pristup k tomu z celeho netu ako niektore sluzby. Ale kludne to mozes dat na neaky zdielany disk napriklad google drive dropbox alebo podobne a mas pristup z netu.
    A hlavna vyhoda je to open source ked vies tak si mozes pridat vlastne features. Alebo mas potom z casti vyhodu, ze si to mozes overit co tam spravili.
    Len treba pouzit na db subor pre keepas riadne dlhe heslo ktore urcite nezabudnes.

    4) paypal je super a shit. Super je co sa tyka bezpecnosti a refundu ked sa nieco pokazi hlavne zo strany pouzivatelov(zakaznikov) Uplny shit je ked si obchodnik a nepaci sa mi ich politika voci obchodnikom ale napriek tomu to pouzivam lebo komfort a zatial maju pomerne dobru historiu bezpecnosti a vyrovnavanim sa s unikmi alebo hackmi na jednotlivych uctoch ale mali aj neake zle chvilky. Stale pozivitiva daleko prevysuju negativa ak si zakaznik.

    Zvysne skusim neskor este ak budem vediet 😉
    Jedna vec nemame v tomto patent na rozum treba sa popozerat co komu viac vyhovuje. A pozriet si ako to tam je zo zabespecenim. Mne osobne nesedia cloudove password ulozistia ak nemaju uplne transparentu technologiu ako to robia preto ich nepouzivam + vela z nich chce poplatky ak mas viac hesiel a ja ich mam teda dost.

  3. Este k 1) Pokial viem tak ucet ti zmazat pojde. A tym padom aj prispevky avsak priama komunikacia s niekym cez spravy zostane u dotycneho. Iba komenty pod verejnymi postami zmiznu. A pokial viem tak na sukromnu komunikaciu s friendami na FB sa GDPR velmi nevztahuje. Ale skusit to mozes. Precedensy na to su, napriklad sa mazali komunikacie zneuzivanych deti s predatormi ale to riesila policia pokial viem.

  4. Chalani, vedeli by ste najst studiu alebo porovnať grafy, ktore zaznamenavaju tendenciu zvysovania mnozstva hormonov v odpadovych vodach s poctom ludi hlasiacich sa k inej sexualnej orientácii? Asi v rámci nejakého uzemneho celku alebo aglomeracii. 
    Respektive porovnat objemy recyklovanej vody, ktora sa vracia do vodov. distribucie ako pitna s poctom ludi (relativnym) napr. quer v roznych mestach (mesto1 s intenzivnou recyklaciou vz. mesto2 podzemna voda). 
    Ak sa objaví kauzalita, nemožno predsa očakávať „tradičné“ výstupy ked su vstupy akosi „netradičné“. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.