Trošku sa ospravedlňujem za taký všelijaký titulok, jedná sa o kostrbatý preklad z anglického porekadla “One apple a day keeps doctor away”, pre menej anglofónne disponovaných ľudí by doslovný preklad znel “jedno jablko denne udrží lekára preč”, čo je podľa mňa oveľa horšie. Takže slovami klasika – deal with it. Kto nerozumie, nech sa s tým proste zmieri.

Zelenina, ovocie

Nie je nijakou novinkou, že pravidelným požívaním zeleniny a ovocia spravíme svojmu zdraviu peknú službu. K nekonečnej škode sa slanina neradí ani do jednej, ani do druhej skupiny, ale nemôžme mať zase všetko. Tajne dúfam, že vďaka GMO sa nám podarí dopestovať zeleninu, ktorá nebude chutiť odpudivo (dívam sa na teba, zeler), ale naopak atraktívne, ako kolbász alebo vyprážaný syr. Dokým ale taký deň nastane, občanom snažiacim sa predstierať na verejnosti zdravý životný štýl (a potom po nociach vyžierať z chladničky torty a rezne) neostáva nič iné, len chrumkať burinu, zatiaľ čo sa ich kolegovia oddávajú opulentným hodom. Poniektorí to nesú horšie ako neborák, ktorý si v partii puberťákov vytiahne kratšiu slamku a musí robiť šoféra do vedľajšej dediny na diskotéku (neaplikovateľné na východné Slovensko. Každý vie, že tam pijú všetci puberťáci, šofér nešofér).

Jabĺčko

Ale ja chcem písať konkrétne o jablkách. Jablko (lat. malus domestica. Dobre si to zapamätajte, neskôr v článku bude na tento latinský názov referencia v jednom žarte) vyzerá ako polienko, ale celkom inakšie. Obsahuje rôzne látky – jablkín, delta-3-ohryzkodiázu atď. Najmä teda vodu, nejaké cukry, rastlinné oleje, škrob, karotén, sodík, draslík, mangán, železo, meď, zinok, fosfor, chlór, nejaký sem-tam a samozrejme aj E-čka : antioxidant E306 (tokoferol), farbivo E101 (riboflavín), antioxidant E300 (kyselina askorbová), regulátor kyslosti E570 (kyselina stearová) a konzervant E296 (kyselina jablčná). Pán Roman Vaněk (moderátor relácie Peklo na talíři) by hrôzou istotne odpadol, keďže vo mne budí dojem, že z E-čiek má priam panický strach.

Statíny

Len v krátkosti – statíny sú lieky, ktoré sa predpisujú na znižovanie cholesterolu. Ich účinok je preukázaný, dobre slúžia pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Príležitostne síce majú nejaké vedľajšie účinky (medzi najbežnejšie patrí bolesť svalov a zvýšené riziko cukrovky), ale všeobecne benefity celkom presvedčivo prevažujú nevýhody.

Štúdia

Keď sme si to všetko takto pekne povedali, konečne sa môžme presunúť k meritu veci. Partička vedcov sa rozhodla nejak štatisticky pomerať prínos dennej konzumácie jabĺk verzus denného užívania statínov. Pre účely analýzy si určili, že buď ľudia v rizikovej skupine začnú jesť denne statíny alebo všetci (nie len riziková skupina) si dajú jedno jablko denne. Pri predpoklade, že 70% toto dodrží, usúdili, že statíny by predišli 9400 úmrtiam, zatiaľ čo jablká 8500.

Záver

Zámerom tejto štúdie vôbec nebolo nabádať ľudí, aby prestali užívať statíny – to v žiadnom prípade. Nie je to ani úplne seriózna štúdia, ale na čo poukazuje je to, že aj relatívne nepatrnou úpravou stravy môžme dosiahnuť pekné výsledky – a to s oveľa menej výraznými vedľajšími účinkami. Anglické porekadlo spomenuté v úvode článku bolo teda obhájené a má svoje opodstatnenie.

PS : Pamätáte sa ešte, ako sa povie jablko po latinsky? Kto nie, choďte si to rýchlo ešte pozrieť, zavrite oči a párkrat si to povedzte nahlas. Máte? Tak gratulujem, naučili ste sa ďalší zbytočný fakt. Zlomyselne dúfam, že vám to z pamäti vytlačilo nejaké dôležité výročie :
“Dnes je to presne 7 mesiacov a 3 dni čo spolu chodíme, ako si len mohol zabudnúť!?!?”
“Miláčik nehnevaj sa toľko na mňa…odpustíš mi, ak ti poviem, že jablko sa po latinsky povie malus domestica?”
“!!!” (prásk s dverami).
Zdroje :

Author: osirisko

Osiris sa spolupodieľa na tvorbe Pseudocastu a prispieva do Pseudocast blogu. Väčšina postov na stránke sú jeho dielo (samozrejme okrem jOin3rových článkov). V súčasnosti pracuje v Brne ako databázový administrátor pre istú nadnárodnú korporáciu. Vo voľnom čase si rád pozrie online prednášky z rôznych prestížnych univerzít (cez rôzne projekty ako napríklad Coursera alebo VentureLab), lepí si modely lietadielok alebo športuje (najmä posilňovanie a kickbox). V minulosti zvykol tráviť nie zanedbateľný čas hraním počítačových hier, ale dnes už na to nemá toľko priestoru ako kedysi. Čítajte viac od Osirisa

6 Replies to “Jablko denne odplaší lekára

    1. je dost mozne, ze autori studie doma pestuju jablka a takto chcu zmanipulovat trh, aby ich mohli predat za premrstenu cenu a obohatit sa tak na ukor mamiciek, ktore chcu pre svoje deti len to najlepsie.
      MYSLI TU VOBEC NIEKTO NA DETI?!??!?

  1. Jeden úplne neužitočný fun-fact: latinské „malus“ pripomína anglické „malice“. Nechcem podľahnúť falošnej etymológii, ale jedným z významov lat. „malus“ a takisto ang. „malice“ je zlo, zloba.Takže kto potrebuje svoju dennú dávku „zla“… ňah si dá jablko 😀

  2. ja si v dolezitych chviach obycajne tiez spomeniem len na to, ze lienka sedembodkova je coccinella septempunctata …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.