Preskočiť svoj vlastný tieň
Človek je tvor omylný a čím skôr si to uvedomí, tým lepšie. Niekedy je jednou z najťažších vecí, ktoré môžme spraviť je priznať si, že sme sa mýlili. Na(ne)šťastie, ja som nútený to robiť takmer každý deň a preto som si na fakt, že sa stále mýlim, už akosi zvykol. Niekedy ma však prekvapí spôsob môjho omylu.
Zoznamujeme sa zo situáciou
Bolo nádherné pracovné predpoludnie a tak som si čakanie na ukončenie skriptu spríjemnil prepnutím na IRC (textový internetový chat). Tam som sa dostal ku krátkemu videu, ktoré ukazovalo útok orla na malé dieťa. V spomalenom zábere na konci videa bolo dokonca vidno, že sa orlovi podarilo dieťa na pár sekúnd zodvihnúť. Potom ho však pustil, kedže dieťa pre neho bolo asi príliš veľké sústo.
Veľmi zaujímavé a šokujúce video. Video mi na prvý pohľad pripadalo autentické. Točenie voľnou rukou a nestabilný obraz by sťažoval digitálnu manipuláciu a tak sa video objavilo na mojom facebooku (join3r approved!).
Napätie sa stupňuje, náš hrdina čelí nebezpečenstvu
Na internete sa začali hromadiť správy o tom, že video bude podvrh a vo mne sa začali hromadiť pochybnosti. Vďaka mojim skúsenostiam s prácou vo videu a 3D animačných programoch som mal pocit, že v hlave by sa mi rozozvučal alarm, keby som sa pozeral na počítačom upravený záznam. Pri tomto videu však alarm mlčal. Pri pozornom spomalení videa sa mi scéna s dieťaťom odliepajúcim sa od zeme začala jasne zdať ako animácia. Niečo v 36,8 sekunde vyzeralo zvláštne a nereálne. Prestal som to však skúmať, kvôli iným povinnostiam (spoločenský život – večný nepriateľ vedomosti a informovanosti). Ostal som v nepohodlnej neistote.
Tragické ukončenie
Na druhý deň však moje internetové kroky viedli k jasnému rozuzleniu. Jednalo sa o podvrh[1] [2] . Veľmi dobrá analýza prečo to bol podvrh je na wired. Je to aj dobrý návod, ako sa podobných chýb a odhaleniu vyhýbať v budúcnosti. Trošku bolestivé je to, že čas, kedy sme boli schopný voľným okom rozoznať či sa jedná o podvrh amatérskou digitálnou manipuláciou, sa pomaličky ale isto blíži ku svojmu koncu. V momente, keď toto dokážu študenti, sa môj automatický alarm v hlave stáva prežitkom minulosti. Ostáva mi iba ostať skeptickým.
Zdroje:
- Eagle Picks Up a Kid: Real or Fake? http://www.wired.com/wiredscience/2012/12/eagle-picks-up-a-kid-real-or-fake/ ^
- Kindersnatchen http://www.snopes.com/photos/animals/eaglegrab.asp ^