V minulom blogu som písal o výskume vedcov z Cambridge University, ktorí podľa zozbieraných údajov od užívateľov Facebooku (a najmä podľa toho, čo Likovali) dokázali zistiť naozaj rôznorodé informácie – od toho, či je užívateľ fajčiar až po jeho alebo jej sexuálnu a politickú orientáciu. Pre mnohých čitateľov to mohlo znieť hrozivo – dám Like roztomilému mačiatku a nejaký obézny vedec s mastnými vlasmi zopnutými do copu si kdesi v Tramtárii mädlí ruky, pretože práve zistil, že som latentný homosexuál a potajomky nadŕžam Robertovi F., Vladimírovi M. a Jánovi S.
Bavíme sa
Ďalej tu máme samozrejme tie hry – asi tisíc variácií na Farmville (ja som videl síce len jednu, ale trúfam si odhadnúť, že ich bude viac) a neviem čo všetko (ja osobne nehrávam žiadne a nevšímam si tie updaty, čo chodia od mojich priateľov, takže vôbec netuším, aké ešte iné hry okrem Farmville klonov sú k dispozícii). Verejne ostrakizované ako žrút času, generátor nekonečnej zásoby prokrastinácie a nie zanedbateľného otravovania známych prosbami o nehasené vápno, násadu na hrable alebo zemiakový šalát (alebo čo všetko treba vyprosíkať od kamošov).
Socializujeme sa
Nasledujú duchaplné citáty, srdcervúce statusy či radostné zvolania. Fotky mačiek, jedla, mačiek, detí, mačiek, kocúrov a mačiek. Vtipné obrázky s textom preloženým z angličtiny. Vtipy z Roháča preložené do východniarčiny. Nenútené žarty so sexuálnym podtónom (preložené do východniarčiny alebo vo forme obrázka. S východniarskym textom). Requesty na hocijaké aplikácie. jOin3rova nová duckface profilovka.
Socializujeme sa ešte viac
Jednému by sa zdalo, že taký Facebook nám neponúka nič osožné. Že azda najväčší úžitok z tejto stránky máme, keď sa potešíme, ako (zle) dopadol ten chruňo (podobnosť s menom Chruňa Tvojseja je čisto náhodná), ktorý nám na prvom stupni pľuval do polievky a neskôr za ním pálili všetky tetky na škole, u ktorých je už pozorovateľný vývoj druhotných pohlavných znakov. Alebo (ešte lepšie) si s kamarátmi dohodneme pivo, na ktorom môžme tohto chruňa kolektívne ohovoriť.
Facebook a sebavedomie
No ale ako to už obvykle býva, je tu toho viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Banda vedcov z Cornell University ohlásila, že žiaci chodia na Facebook aby si dvíhali sebavedomie. Údajne je to preto, lebo na social networking stránky každý zavesí o sebe to najlepšie a potom, keď sa na to díva v ťažkých časoch, tak to človeku pridá na sebadôvere. Je to ako moderný ekvivalent hulákania „KTO JE PAŠÁK? TY SI PAŠÁK!“ na zrkadlo pred dôležitým pohovorom. Niekto iný si napríklad dá poldeci borovičky, ale nie všetci (napríklad) potenciálni zamestnávatelia u kandidáta ocenia bľabotanie, zízanie do výstrihu babe z ľudských zrdojov a močenie do kvetináča na chodbe.
Ukázalo sa, že po vystavení kritike sa študenti nevedomky vracali k svojim Facebook profilom, aby si prečítali to, čo si na sebe najviac cenia, prípadne si pozreli svoju sociálnu sieť. Na dedine je asi ekvivalent návšteva lokálneho pohostinstva.
Slovo záverom
Ešte aj taká bakaná vec, ako je Facebook, má zjavne nejaké tie plusy. Zas a znova nám svet dokazuje, že z väčšiny vecí, ktoré nás obklopujú, je len málo čisto čiernych alebo bielych a len málo z nich pozostáva len z toho očividného. Čo sa mňa osobne týka tak to znamená najmä to, že „zdravý sedliacky rozum“ mnohokrát obsiahne sotva povrch nejakej problematiky, ale keď už treba ísť do hĺbky, tak tam ťahá za kratší koniec. Nech som študoval o takmer hocičom, skoro vždy som sa dozvedel informáciu typu „Wow, tak to by som teda nikdy nepovedal!“ – a tak je to aj v tomto prípade. Že nám Facebook pomáha sa socializovať, to je jasné. Ale že nám dvíha sebavedomie? Tak to bola pre mňa novinka.
Zdroj : http://www.webmd.com/mental-health/news/20130326/facebook-a-boost-for-your-self-worth?src=RSS_PUBLIC