Ešte stále ma hnevá a rozmýšľam nad témou svojho minulého článku (ktorý dostal hodnotenie 1 hviezdičku, asi sa niekomu nepáčil záver =)). Zamýšľal som sa, ako by to vyzeralo, keby štát zanikol a splnil by sa sen extrémistov proti štátu. Výsledkom tohto zamyslenia je tento blog.

Utópia

Štát bol zrušený a už nás nebude dlhšie brzdiť. Zdravotníctvo, cesty a všetko, čo pôvodne spadalo pod správu štátu, je odrazu v súkromných rukách. Teraz všetko bude dobre. Veľké spoločnosti sa ako zázrakom rozhodli ostať na Slovensku a poskytovať prácu. Ľudia odrazu dostávajú o 50% väčšie výplaty, veci stoja o 20% menej. Ľudia si polepšili.

Bývanie

Najprv začala stúpať cena bytov, kedže kúpyschopnosť občanov narástla – museli sa upraviť ceny bytov. Teraz už vychádzajú v prepočte na priemerný plat iba trošku pod hodnotu, aká bola pred tým.

Cesty

Na cestách je mýto, treba použiť kartičku na vstup. Kto nechodí cestami, neplatí. Je aj plno podvodníkov, ktorí sa snažia používať cesty aj napriek tomu, že za ne neplatia. Cestári si platia bezpečnostnú firmu, ktorá má dozrieť na to, aby na cestu nevstupovali neplatiči. Cena za používanie ciest sa zvyšuje, kedže ju nesie menej ľudí + treba platiť bezpečnosť. Táto cena sa prenáša na cenu potravín a produktov. Stále sú o čosi lacnejšie ako pred tým. Všetko je v normále.

Poistenie

V médiách sa objavuje prvý človek, ktorý doplatil na vlastnú hlúposť. Neplatil poistenie a teraz ma zápal pľúc. Zopár dobrodincov mu zaplatí zdravotnú starostlivosť, ale väčšina si myslí – „Tak ti treba, mal si si platiť!“. Veľa ľudí začína žiť zdravým spôsobom, aj napriek lacným potravinám schudli, prestali fajčiť a vyhýbajú sa alkoholu a narkotikám. Vďaka tomu, že zdraví ľudia neplatia poistenie, pretože sa spoliehajú na svoje zdravie a až keď začnú mať zdravotné problémy, začnú platiť, cena poistenia stúpa. Poisťovne v konkurenčnom boji však nie sú regulované štátom a všetky sa navzájom dohodli na minimálnej šarži a pravidlách, aby to pre nich bolo výnosné. Vznikajú malé súkromné poisťovne, ktoré sú buď nedôveryhodné, alebo sú rýchlo zruinované veľkými hráčmi na trhu. Ľudia chvíľku bojkotujú poisťovne, ale nakoniec ustúpia – zdravie je dôležitejšie ako peniaze. V médiách sa objaví matka, ktorá ma rakovinu prsníka, a aj napriek tomu, že si platila poistenie si nevšimla, že ak bude mat čo i len jemnú nadváhu, tak jej nezaplatia liečbu rakoviny. Po pôrode matka neschudla, a preto prosí cez televízne obrazovky o pomoc. Ľudia horlivo a dobrovoľne posielajú peniaze na účet a televízia vysiela srdcervúce vyliečenie matky. Mediálne úspešná vec si káže pokračovanie – ďalšieho pacienta. Tentokrát otca s nádorom na mozgu. Ľudia sa opäť skladajú a otec je vyliečený. Ďalší v poradí je 25 ročný chlap bez rodiny, ktorý je však škaredý a celkovo nesympatický. Má nepríjemný hlas a celkovo pôsobí nedôveryhodne, skladanie na liečenie jeho zlomenej nohy je neúspešné. Ľudia sa presýtili a chcú v médiach niečo nové, a tak médiá prestávajú dávať pozor na tento typ ľudí. V pokuse zabezpečiť si zisky, poisťovne žiadajú zmluvy s 10 ročnou viazanosťou a vyšetrením každý rok na vlastné náklady, vyšetrenia moču každý mesiac. Ak chce poistenec lacnejšie poistné, nesmie sa správať rizikovo. Poisťovne zašli priďaleko a vzniká regulačný úrad. Poisťovne začnú byť kontrolované a musia dodržiavať určité podmienky. Všetko sa ustáli a beží to ako po masle.

Dôchodok

Situácia sa opakuje, niektorí ľudia platia, ostatní nechcú. Tí, čo nechcú, budú v starobe žobrať, keďže budú mať problém nájsť si prácu, presne ako si majú problém nájsť prácu teraz. Žobranie na uliciach bude neúnosné, a tak vzniknú dobročinné organizácie. Do nich budú tiecť peniaze od dobrovoľných darcov a časť ľudí to začne zneužívať. Veď dobročinná organizácia sa o nich v starobe postará. Ľudia prestanú platiť dobročinným organizáciám, kvôli takýmto darmožráčom.

Lieky

Bez regulácie každý bude môcť dať na obal liekov čo len chce. Nelieči to rakovinu za 2 dni? Napíšeme to tam aj tak. Ako protipól vzniknú certifikačné spoločnosti, ktoré budú na lieky dávať svoje kolky, ak sú  certifikované. Kolky sa však tiež budú pridávať bez problémov na lieky, ktoré sú vlastníctvom výrobcu a ten si na to predsa môže dať čo chce, veď je slobodný človek. Certifikácie teda budú fungovať cez internet, prídete ku lieku zapíšete jeho meno a aplikácia na telefóne vám ukáže, či je certifikovaný a funkčný. Za aplikáciu budete platiť vy, alebo výrobcovia liekov.

Bezpečnosť

Dôchodcovia-bezdomovci, chorí neplatiči a ľudia, ktorí si neodkladali peniaze, ak stratia prácu budú potrebovať peniaze. Niekedy bude jediným východiskom záchranná sieť dobročinných organizácií, ale tie stačiť asi nebudú a budú poskytovať málo, aby sa nemohli zneužívať. Preto sa veľa ľudí obráti k zločinu, presne ako teraz. Mestá si začnú platiť za bezpečnosť bezpečnostným službám a plošne sa bude vyberať daň od ľudí z mesta. Ak nechceš platiť, môžeš sa vysťahovať.

TL;DR

Vždy, keď nad týmto rozmýšľam, príde mi systém, ktorý mame teraz, akýsi výsledok evolúcie. Nehovorím, že lepší systém neexistuje, možno sa ku lepšiemu systému nedá dostať inak ako revolúciou, AK sme narazili na jeho limity. Opäť musím upozorniť, že štát podľa mňa nie je bez chyby, snažím sa nebyť extrémista na druhú stranu a hovoriť, že všetko okolo štátu je dobré. Nájsť niekedy cestu skeptika v takýchto zložitých spoločenských veciach je veľmi zložité a pre mňa až nemožné. Jediné, čo môžem povedať je asi to, že to nebude také jednoduché, ako si predstavujú extrémisti … celé je to zložitejšie™

Author: join3r

Jeden zo spoluzakladateľov Pseudocastu. Podieľa sa na správe stránky a technickom zabezpečení všetkého okolo Pseudocastu. V profesionálnom živote sa zaoberá cloud a bigdata produktmi, správou *nixových systémov a datacentier. Voľný čas trávi prevažne prácou pre Pseudocast, ale nájde si čas aj na gitaru, fitness, bicyklovanie, samoštúdium, stolný tenis a blog. Zaujíma sa o filozofiu vedy a morálky, deskriptívnu štatistiku a populárnu vedu. Čítajte viac od join3ra

2 Replies to “Extrémista bez štátu

  1. len tak na okraj, dochodky sa v europe vyplacaju len o cosi malo viac ako 100 rokov. nasledujuc tvoj argument „Tí, čo nechcú, budú v starobe žobrať“, mesta po celom svete v 19. storoci a dalej do historie boli plne zobrajucich starcov (pripadne sa ti agilnejsi dali na kriminalnu drahu) =)

    1. Hmm, to som nevedel. Tá časť argumentu je očividne zlá (aj keď som ju nebral veľmi vážne) =D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.